סיכוי-אופוק לשוויון ושותפות (ע"ר)

לאחרונה פורסמה פסיקה היסטורית של בג״ץ, בעתירות נגד ביטול עילת הסבירות (חוק יסוד: השפיטה) – בהן גם עתירה שהגישה האגודה לזכויות האזרח בישראל ואליה הצטרפנו עם עוד עשרות ארגונים. טוב עשה בית המשפט שמנע פגיעה בכלי קריטי להגנה על מיעוטים, כולל זכויות החברה הערבית.

עבור האזרחים הערבים, עילת הסבירות מהווה לאורך שנים רבות את קו ההגנה האחרון בפני עריצות הרוב. למרות שבתי המשפט הכזיבו את האזרחים הערבים כל כך הרבה פעמים, עדיין פנייה לבית המשפט אפשרה להם לכל הפחות לנסות להתגונן מפני חקיקה ומהלכי מדיניות פוגעניים ומפלים.

לא סתם ביטול עילת הסבירות הוא אחד החוקים החשובים ביותר עבור אדריכלי ההפיכה המשטרית – ביטול עילת הסבירות בעצם אומר שלא יעמוד אף מעצור בפני הממשלה. הממשלה תוכל לקדם באין מפריע מדיניות קיצונית, גזענית אף יותר – ושורת יוזמות וחוקים שיפגעו בכולנו, בראש ובראשונה בחברה הערבית.

ביטול עילת הסבירות יכול היה לדוגמא לאפשר הפקעה נרחבת של קרקעות וביסוס אפליה ממוסדת בין ערבים ליהודים בכל תחומי החיים. הוא היה מאפשר לשר לבטחון לאומי להגביל משמעותית את זכות המחאה וההפגנה – מהלך שכבר ראינו ניצנים שלו בחודשים האחרונים, וכמובן – ביטול עילת הסבירות היה מאפשר לקיצונים משיחיים להשליט את תפיסת עולמם על כל חלקת חיים של 14 מיליון בני אדם שחיים משני צדי הקו הירוק. חלק ממהלכים אלה כבר מקדמת הממשלה מאז הקמתה – ועוד לפני כן במסגרת ההסכמים הקואליציוניים שהובילו להקמתה.

פסיקת בג״ץ היא צעד חשוב ומשמעותי בדרך לבלימת המהלך הכולל של הממשלה שמיום הקמתה ניסתה לרמוס את שומרי הסף, לרסק המערכות הציבוריות ולחזק את משטר העליונות היהודית. שופטי בג״ץ פסלו את החקיקה המסוכנת, ובכך עמדו לצד זכויות האדם והאזרח – אבל הדרך להשגת שוויון ויישום עקרונות הדמוקרטיה על כלל אזרחי המדינה עוד ארוכה.

מי יתן ופרסום ההחלטה דווקא ביום הראשון של השנה החדשה יביא עימו בשורה לשנה טובה יותר לכולנו, שנה של שיקום, בנייה וחיים בבטחון ולא של הרג, דיכוי, כיבוש ומלחמה.

Silence is Golden