סיכוי-אופוק לשוויון ושותפות (ע"ר)

הממשלה מקדמת במהירות גבוהה את ביטול עילת הסבירות. אם תצליח, קואליציה מכהנת תרכז בידיה כוח עצום שיאפשר לה לעשות כמעט כל מה שהיא רוצה ללא כל ביקורת.
ברור כי על הכוונת של הממשלה נמצאים החברה הערבית בתוך ישראל והפלסטינים בשטחים הכבושים.

אם עד עכשיו שרים ומקבלי החלטות ידעו שכל החלטה שלהם צריכה לעבור את מבחן הסבירות אם תגיע לבית משפט – אחרי התיקון לחוק, הם ידעו שלא עומד בפניהם אף מעצור. לא ניתן יהיה לעצור פיטורים ומינויים פוליטיים של ״שומרי סף״ ולא יהיה אף מחסום אפקטיבי להחלטות הממשלה. ביטול עילת הסבירות יאפשר לקיצונים משיחיים להשליט את תפיסת עולמם הקיצונית על 14 מיליון בני אדם שחיים משני צדי הקו הירוק. וככה נראית הפיכה שלטונית.

עבור האזרחים הערבים, עילת הסבירות מהווה לאורך שנים רבות את קו ההגנה האחרון בפני עריצות הרוב. למרות שבתי המשפט הכזיבו את האזרחים הערבים כל כך הרבה פעמים, עדיין פנייה לבית המשפט אפשרה להם לכל הפחות לנסות להתגונן מפני חקיקה ומהלכי מדיניות פוגעניים ומפלים.

בהיעדר שומרי הסף, הממשלה תוכל לקדם ״חבילה״ של מהלכים בלתי סבירים במהירות הבזק. למשל: פסילה סיטונאית של חברי כנסת ורשימות ערביות מהתמודדות בבחירות; שימוש בכלים של השב״כ למעקב אחרי החברה הערבית באמתלה של מאבק באלימות; הפקעת קרקעות; תיעדוף יוצאי צבא בכל התחומים; וכמובן – הרחבת התנחלויות והשתלטות כוללת על משאבי השטח הכבוש. חלק ממהלכים אלה כבר מקודמים על ידי הממשלה וחלקם אפילו נמצאים בהסכמים הקואליציוניים שעל בסיסם הוקמה הממשלה. ניתן רק לדמיין ולהתחלחל ממגוון האפשרויות הנוספות שיתן הכוח הבלתי מוגבל לקואליציית נתניהו-בן גביר-סמוטריץ׳.

החברה הערבית היא היעד הראשון לו רוצה הממשלה להוכיח ״מי בעל הבית״, והיא מכריזה מלחמה על כל גילוי של שוויון או חברה משותפת. את זה חייבים לזכור כל מי שיוצאים ויוצאות לשבש השבוע את המדינה, להתנגד למהלך ההרסני של ממשלת נתניהו ולהיאבק על ערכי השוויון, החופש והדמוקרטיה.

Silence is Golden