סיכוי-אופוק לשוויון ושותפות (ע"ר)

רצח של עוזר ראש עיר בפורידיס, ירי על מועמד לראשות העיר בנצרת, ירי על מאבטח ראש העיר בטייבה – אלה רק כמה דוגמאות מהתקופה האחרונה, לפקידים, פעילים ונבחרי ציבור שנפלו קורבן לארגוני הפשיעה.

נשארו פחות משלושה חודשים עד הבחירות המקומיות – והתגברות הפשיעה האלימה ביישובים הערבים נראית כמו תסריט ידוע מראש. יש חשש ממשי שארגוני פשיעה שהשתלטו על היישובים הערבים ועל רחובות הערים, ינסו לנצל את תקופת הבחירות כדי להעמיק את האחיזה שלהם בערים ובכפרים הערבים ולפגוע במי שלא ישתף איתם פעולה או יהווה איום.
עשרות שנים של מדיניות מכוונת של אפלייה והזנחה ביססו קרקע פורייה להתפתחות והתעצמות של ארגוני הפשיעה ביישובים הערבים – והמצב רק הולך ומדרדר. אבל גם הממשלה הנוכחית וגם המשטרה מובילות מדיניות חסרת אחריות שמסכנת את האזרחים ועולה בחיי אדם. תכניות שנועדו להתמודד עם הפשיעה והאלימות בחברה הערבית נמצאות בסכנת פגיעה, תקציבים ייעודיים לפיתוח כלכלי וחברתי של החברה הערבית הוקפאו, ארגוני הפשע משליטים אימה ברחובות – ודמם של האזרחים הערבים פשוט הפקר.

ככל שנתקרב ליום הבחירות לרשויות המקומיות, המצב עלול רק להחמיר. כדי להציל חיים, המשטרה חייבת לעשות את עבודתה ולעצור את ארגוני הפשיעה והאלימות הגואה ביישובים הערבים.

הטיפול בפשיעה לא מסתכם רק באכיפה ושיטור, אלא במתן מענה וטיפול בגורמי העומק שהובילו להחלשת החברה הערבית והפיכתה לקרקע פוריה לאלימות ופשיעה. הממשלה חייבת להוציא לפועל את התכניות הקיימות שמונחות על השולחן ולהעביר תקציבים שיחזקו את הרשויות המקומיות ויאפשרו פיתוח כלכלי וחברתי של החברה הערבית, ולהמשיך ולהשקיע מאמצים ומשאבים בתחום זה. רק כך ניתן להחזיר את הביטחון ביישובים הערבים. כל שאר הפתרונות שמדוברים בשיח הציבורי והפוליטי כמו הכנסת שב"כ או שימוש במעצרים מנהליים, הם רעיונות חסרי ביסוס מקצועי ומונעים משיקולים זרים, כאלה שרק יעמיקו את הדיכוי ממנו סובלת החברה הערבית.

זה הזמן לפעול, זה עניין של חיים או מוות!

Silence is Golden