סיכוי-אופוק לשוויון ושותפות (ע"ר)

בזמן שהשר שיקלי מקדם תכנית “הסדרה” בנגב, התושבים הערבים ממשיכים לחיות ללא שירותי חינוך בריאות ורווחה ותחת איומי הריסות וגירוש.

השר לשוויון חברתי שיקלי טוען שהתכנית החדשה שלו תפתור את הבעיות ביישובים הערבים בנגב, תדאג לפיתוח ותספק ליישובים המוכרים פתרונות לבעיות תשתית. על פי תכנית ״המיקודים״ החדשה שהציג, אזרחי המדינה – תושבי הכפרים הלא מוכרים, יעקרו מאדמותיהם וירוכזו ביישובים מוכרים, בכפייה. בחלק מהמקרים, מדובר באדמות בהן יושבות המשפחות כבר עשרות ולפעמים מאות שנים, ומה יש לשיקלי להגיד על זה? “מעניין את הסבתא שלי”.

האמת היא, שמעל 100,000 אזרחים ערבים חיים בכפרים הבלתי מוכרים ללא נגישות ראויה לשירותי חינוך בריאות ורווחה ובמצב הסוציו-אקונומי החמור ביותר בארץ. התכנית של שיקלי נבנתה ללא שיתוף התושבים, היא לא תפתור את הבעיות של החברה הערבית בנגב אלא רק תפגע בתושבי הכפרים הבלתי מוכרים ותרע את מצבם עוד יותר.

שיקלי טוען כי התכנית כוללת פיתוח של יישובים מוכרים. האמת היא שכל מהלך שיתבצע במסגרת התכנית, נועד לטובת פינוי הכפרים הבלתי מוכרים – ולא כדי לספק את המענה הדרוש ולענות על צרכי התושבים ביישובים המוכרים.

מספרים לנו שבנגב אין משילות, לכן התכנית של שיקלי מתמקדת בהגברת האכיפה בשטח – אבל היעדר אכיפה זאת ממש לא הבעיה בכפרים בנגב.
גם במציאות הקיימת, חיים התושבים תחת איום מתמיד של הריסות בתים. לתושבים אין כל אפשרות לבנות ״כחוק״ בנגב, והמדינה הורסת בממוצע מעל אלפיים מבנים בכפרים בנגב בכל שנה. אבל במקום לתת פתרונות תכנוניים, שיקלי עסוק בקידום נישול האוכלוסיה הערבית בנגב מאדמותיה – ומנסה לקרוא לזה ״אכיפה״.

במקום לקדם עוד תכנית שמטרתה לדחוק את הערבים בנגב מאדמותיהם, יש לגבש מתווה להכרה בכפרים. במקום להחליט בשביל התושבים מה הצרכים שלהם, יש לפעול בשיתוף התושבים כדי לקדם פתרונות למצב החמור שנגרם בשל מדיניות מכוונת של הזנחה ואפלייה – וכדי לאפשר הנגשה של שירותים בסיסיים באופן מיידי.

עד הכרה מלאה בכפרים ובזכותם של הערבים בנגב לחיות על אדמותיהם, יש מענה חוקי ויישים למצב החמור בכפרים גם בטווח הקצר: הקמת מרכזי שירותים במבנים ניידים. הפתרון הזה יוכל לאפשר הקמת מרפאות, גני ילדים ובתי ספר לטובת התושבים. טיוטת תכנית להקמת מרכזי שירותים בכפרים, נמצאת כבר שנים על השולחן – אבל כמו ממשלות קודמות, את הפתרון הזה גם שיקלי בחר שלא לקדם. זו לא טעות, זו מדיניות.

Silence is Golden