סיכוי-אופוק לשוויון ושותפות (ע"ר)

עליא אבו רביעה

#יוםהאישה2030: ראש הממשלה היא אישה, והיא מכריזה שהשנה אף אישה לא הוכתה, לא נאנסה ולא נרצחה. לא אישה יהודיה ולא אישה ערביה, לא בדואית מהנגב ובטח לא אישה חסרת מעמד – כי אין דבר כזה ב-2030.

שמי עליא אבו רביעה, אני מכפר דריג'את, מנהלת עמותת מען – פורום נשים ערביות בנגב, וזה החזון שלי – כך הייתי רוצה שייראה יום האישה בעוד 10 שנים. בעבודתנו בעמותה אני וחברותי מקדמות יחד את הגשמת החזון הזה – אבל לצערנו קיימת עוד דרך ארוכה. אנחנו מפעילות קו סיוע לנשים ערביות בנגב נפגעות אלימות: נשים מתקשרות עם בעיות של אלימות פיזית, מינית, כלכלית ונפשית, ואנחנו מעניקות תמיכה, הכוונה וליווי. במקביל אנחנו פועלות למניעה – אנחנו מגיעות לכל הישובים המוכרים והבלתי מוכרים, ומקיימות סדנאות לנשים ובני נוער בתוך הישובים – על הזכויות שלהן, על דיני אישות ועל מניעת אלימות נגד נשים. חשוב לנו להגיע אליהן ליישוב מתוך הבנה ומודעות שהנשים ביישובים הלא מוכרים נמצאות במצב סוציו-אקונומי קשה במיוחד, ושאין שם תשתיות בסיסיות – לכן יש להן קושי אמיתי בניידות. בנוסף אנו מפעילות מרכז סיוע משפטי הנותן ייעוץ וייצוג משפטי – בעיקר בדיני אישות ואלימות נגד נשים. אחת הסוגיות המורכבות שאנו מתמודדות איתה בנגב הן הנשים מהרשות הפלסטינית הנשואות לגברים בדואים – נשים חסרות מעמד ונטולות זכויות רק בגלל היותן פלסטיניות. למשל, מאפשרים להן לראות את הילדים שלהן רק 3 ימים בחודש.

לאור כל זה כולי וכולנו תקווה שעד 2030 שכל אישה תחייה בכבוד ותקבל את כל זכויותיה, נחייה בחברה שיוויונית צודקת נטולת אלימות, שלנשים תהיינה עצמאות מלאה ותכהנה בתפקדים בכירים של מקבלי החלטות.

אנהאר מסארווה 

ב#יוםהאישה2030 חוגגים בכנסת (בה חצי הן ח"כיות נשים) את ההישג: רוב נשי בהנהלת חברות ההייטק הרווחיות ביותר ובדירקטוריונים של החברות הממשלתיות, רוב של שופטות בבתי המשפט ומנהלות בבתי החולים.

שמי אנהאר מסארווה, וזה החזון שלי – כך הייתי רוצה שייראה יום האישה בעוד 10 שנים. אני מקדמת את החזון הזה בכמה כובעים המקצועיים שלי: כאומנית ובעלת עסק לסדנאות העצמה לנערות ונשים, כיועצת לקידום מעמד האישה במועצה המקומית בערערה, כסגנית יושבת ראש איגוד היועצות הארצי לקידום מעמד האישה וכמנהלת המחלקה לקידום שוויון מגדרי בגבעת חביבה.

בסדנאות ההעצמה אני פוגשת נערות שהן העתיד שלנו – נערות בסיכון, תלמידות תיכון ומנהיגות צעירות. אני מלמדת אותן להאמין בחלומות שלהן ונותנת להן כלים פרקטיים להצליח – איך לנהל פרויקט, איך להצליח באוניברסיטה, איך להתמודד עם בריונות וקשיים אחרים של בני נוער. אני מנחה את הנערות ליזום ולנהל פרויקטים של תרומה לחברה ביישובים בהן הן חיות – שיפור פני העיר, הפקת יום כיף לבעלי צרכים מיוחדים, סדנאות לקשישים.

אני מקדמת הכשרות מקצועיות רבות לנשים, כדי שישתלבו בעמדות בכירות של קבלת החלטות: לאחרונה בערערה הכשרנו בקורס 30 דירקטוריוניות לחברות ממשלתיות ועסקים גדולים. עוד מעט ייפתח המחזור החמישי של קורס להכשרת נשים יהודיות וערביות בפוליטיקה וניהול, בגבעת חביבה – אחת הבוגרות שלנו כבר מכהנת כחברת מועצה ברשות מקומית וכ-8 נשים נוספות השתלבו כמנהלות מחלקה, בנוסף לנשים רבות שהגישו מועמדות למועצה המקומית או לתפקידי ניהול. בקורס אנחנו מעודדים נשים להעיז ולהוביל, ומספקים כלים פרקטיים – איך לעמוד מול קהל ומצלמה, איך למתג את עצמך ואת העשייה שלך.

לרגל יום האישה אני מאחלת לנשים לפרוץ קדימה ולהאמין בעצמן ובכוחן, ואני מאחלת לחברה כולה לצמוח להתפתח, בעקבות שילוב של נשים בעמדות השפעה וקבלת החלטות.

Silence is Golden