סיכוי-אופוק לשוויון ושותפות (ע"ר)

בן גביר הסכים להשהיית ההפיכה המשטרית וקיבל בתמורה ״צעצוע״ מסוכן – מליציה פרטית. זו סכנה עצומה לכולנו – ומיעוטים ובראשם החברה הערבית עלולים לשלם מחיר גבוה במיוחד.

המחאה ההמונית רשמה השבוע הישג ראשוני כשהצליחה לעכב את בליץ החקיקה האנטי דמוקרטי וההמונים הוכיחו שיש להם כוח. אבל חייבים לזכור שמה שנעצר (באופן זמני) הוא האיום המפורש על מערכת המשפט בלבד. עכשיו המוקד השתנה, אבל ההפיכה נמשכת והמדיניות שהובילה הממשלה מיום הקמתה לא תשתנה. גם אחרי השהיית החקיקה, הממשלה תמשיך לקדם מהלכים שיובילו להחרפת האפלייה של אזרחים ערבים ויעמיקו את אי השוויון בין יהודים וערבים – וההכרזה על הקמת משמר לאומי שיופקד בידיו של איתמר בן גביר, היא רק הדוגמא הראשונה לכך.

הפקדת כוח שיטורי חמוש, עם סמכויות לא ברורות, שסר למרותו של בן גביר ומשנתו הגזענית, תסכן בעיקר מיעוטים ובראשם הציבור הערבי כמיעוט לאומי – ותסכן את כולנו. מהלך כזה יאפשר החרפה של האלימות המשטרתית שגם כך מופנית ביתר שאת כלפי אזרחים ומפגינים ערבים.

לצד המשך המאבק על ביטול מוחלט של החקיקה שתפגע במערכת המשפט, גם את יתר המהלכים המסוכנים של הממשלה הימנית והגזענית ביותר שראינו, צריך לעצור. זו הדרך היחידה לדאוג לעתיד של כולנו, ערבים ויהודים כאחד.

Silence is Golden