סיכוי-אופוק לשוויון ושותפות (ע"ר)

נוהל ״שותפים לדרך״ של משרד התחבורה, מאפשר לרשויות מקומיות לפנות ולקבל מימון ממשלתי לפרויקטים של קידום תשתיות תחבורה עירונית הנוגעים לבטיחות, למשל מדרכה בסמוך לבית ספר. נשמע בסיסי לא?

לאחרונה פורסם קול קורא שמזמין את הרשויות להגיש בקשות למימון, ומה מסתבר? הנוהל מיועד לרשויות יהודיות בלבד! דווקא הרשויות הערביות, שסובלות כבר עשרות שנים ממדיניות של אפלייה והזנחה, נשארות מאחור.

כבר שנים פרויקט "שותפים לדרך" מדיר את הרשויות הערביות. אבל לפני מספר חודשים, אחרי עבודה משותפת שלנו ושל ועד ראשי הרשויות המקומיות הערביות – סוכם עם משרד התחבורה שהנוהל יעודכן כך שיכלול גם רשויות ערביות! הופתענו לגלות שהמצגת החדשה לקראת הקול קורא מבהירה: הנוהל נשאר לרשויות יהודיות בלבד.

משרד התחבורה טוען שצפוי לצאת נוהל דומה גם לרשויות הערביות, אך הוא טרם אושר. בינתיים הממשלה שוב מקדמת נוהל מפלה שיגרום לכך שהרשויות המקומיות הערביות ימשיכו להיות יותר עניות ולא יוכלו להקצות תקציבים לשיפור תשתיות הקשורות לבטיחות, לצמצם תאונות דרכים ועוד. מדובר במצב מסוכן שעלול לעלות גם בחיי אדם של הולכי רגל ונהגים.

הגבלת פרויקטים לרשויות יהודיות בלבד, מעמיקה את אי השוויון והפערים הקיימים ומסכנת את האזרחים הערבים, אבל עוד לא מאוחר לתקן: על משרד התחבורה לשנות את הנוהל לאלתר ולעדכן כבר את פרסום הקול הקורא הקרוב כך שיאפשר לכלל הרשויות, ערביות ויהודיות, לפנות ולקבל תמיכה.

קראו את הכתבה המקיפה של נדין אבו לבן ויפעת ראובן על הנוהל החדש, ואת הדברים של רועי ברק, רכז תחום תחבורה אצלנו בסיכוי-אופוק:
https://tinyurl.com/495vzh4v

Silence is Golden