סיכוי-אופוק לשוויון ושותפות (ע"ר)

מצוקת הדיור פוגעת בכולנו, והמצב ביישובים הערביים חמור במיוחד – כל שנה חסרות כ-8,000 יחידות דיור, והחסרים רק מצטברים! אבל במקום לקדם פתרון, הממשלה מקדמת חוק שיאפשר את החמרת האכיפה והענישה על בנייה ללא היתר. ההשלכות של חוק זה על היישובים הערביים בכלל, ובצל הממשלה הזו שמובילה מדיניות גזענית ופוגענית נגד החברה הערבית, יהיו פשוט הרסניות.

לכן הוצאנו יחד עם שותפינו באגודה לזכויות האזרח, המרכז הערבי לתכנון אלטרנטיבי, המועצה לכפרים הבלתי מוכרים ומרכז עדאלה,
מכתב למשרד המשפטים, חברי הכנסת וועדת הפנים ודרשנו את הקפאת החוק. המכתב אומץ על ידי ועד ראשי הרשויות המקומיות הערביות.

האמת היא שמשפחות ערביות רבות נדחקות לבנייה ״ללא היתר״, בלית ברירה. ביישובים ערבים רבים, פשוט אי אפשר להוציא היתרי בנייה – בגלל שהתוכניות הקיימות לא מפורטות מספיק. בזמן שחרף ההתקדמות האיטית בתכנון היישובים בשנים האחרונות, עדיין אין פתרונות תכנוניים לאזרחים רבים, הממשלה מתנערת מאחריות ובוחרת שוב ושוב להחמיר את האכיפה הענישה על עבירות של בנייה – כך נולד ב- 2017 “חוק קמיניץ”. ועכשיו רוצים להעביר תיקון לחוק, שיחמיר את הסנקציות עוד יותר, יאפשר לנתק מים וחשמל בבתים ביתר קלות – ויפגע ביכולת של האזרחים הערבים להגן על עצמם!
למשל התיקון מצמצם את האפשרות לפנות לבתי המשפט ולערער על העונשים הכבדים. ההחלטות האלה לא נובעות משיקולים מקצועיים נטו, אלא ממדיניות פסולה של אפליה ושיסוי.

אנחנו פה כדי להזכיר – המציאות התכנונית הירודה הזו ביישובים הערביים היא תוצאה ישירה של מדיניות הממשלות לאורך עשרות שנים ובכל שנה מספר האנשים שצריכים קורת גג רק הולך ועולה. זו אחריות המדינה לספק פתרונות שיבטיחו את זכותם של האזרחים הערבים לקורת־גג. במקום זאת, המדינה בוחרת לקדם צעדים שיחריפו את הפגיעה הכלכלית והחברתית.

אנו קוראים לממשלה לעצור את קידום החקיקה, להפסיק את מגמת ההחמרה במדיניות האכיפה וההריסות – ולקדם פתרונות אמיתיים למצוקת הדיור ביישובים הערבים: תכנון, פיתוח, הסדרה והכרה בכפרים הבלתי מוכרים בנגב.
קראו את המכתב המלא שהוצאנו: https://tinyurl.com/4nv2cku5

Silence is Golden