סיכוי-אופוק לשוויון ושותפות (ע"ר)

מאבק בפשיעה ואלימות, עידוד תעסוקה, חינוך ופיתוח כלכלי- כל אלה ייפגעו אם תעבור הצעת ההחלטה לקצץ 15% מתקציבים המבוססים על החלטות ממשלה. קיצוץ שגבוה פי 3 (!!) משיעור הקיצוץ הרוחבי בכלל משרדי הממשלה.

במסגרת אישור תקציב 2024, אישרה לאחרונה הממשלה קיצוץ דרסטי בתוכניות החומש לחברה הערבית. אין ספק שהקיצוצים השונים עליהם החליטה הממשלה יפגעו כמעט בכולנו, אבל בפועל החברה הערבית עומדת להיפגע פעמיים – פעם אחת בשל הקיצוץ הרוחבי של 5% בתקציבי משרדי הממשלה שיפגע בכלל האזרחים, ופעם נוספת בשל ההחלטה לקצץ 15% בתקציבי החלטות ממשלה, שכמעט כל התקציב שלהן (88% ממנו) מיועד לחברה הערבית.

רוב התקציבים שמיועדים לחברה הערבית, לא מעוגנים בתקציב המדינה עצמו כמו שאר התקציבים המהותיים, אלא מבוססים על החלטות ממשלה. למה? אחרי מדיניות רבת שנים של אפליה בתקציבים ומשאבים בכל תחומי החיים, בשנת 2015 קיבלה הממשלה החלטה חשובה להשקיע משאבים בתהליך תיקון של העיוות ולקדם תכניות לצמצום פערים ופיתוח כלכלי וחברתי בחברה הערבית. בדיוק בהחלטות אלה סמוטריץ׳ והממשלה החליטו לפגוע.

הבנתם נכון, הסיבה שתקציבי החברה הערבית נמצאים תחת “החלטות ממשלה” היא תוצר של אפליה עמוקה וארוכת שנים – ועכשיו כשיש קיצוץ הולכים לפגוע דווקא במנגנון הזה ולהפלות שוב את החברה הערבית, שמלכתחילה נמצאת במצב פגיע יותר וזקוקה לתקציבים האלה כמו אוויר לנשימה, ועוד יותר היום – בצל המלחמה ונזקיה הרבים.

דווקא בתקופה הזו, הכל כך רגישה, שבה החברה הערבית סובלת כמו כולם מנזקי המלחמה הרבים, ועוברת מסע רדיפה והסתה חסר תקדים, וכשפוטנציאל ההתלקחות בין יהודים וערבים גדול מתמיד, במקום לתקן ולשקם – הממשלה עומדת להחליש עוד יותר את החברה הערבית.
רבים מאיתנו יפגעו מתכנית הקיצוצים, אבל קיצוץ רוחבי של 15% מכללי תקציבי החברה הערבית זו ללא ספק מכה אנושה במיוחד ומדובר במגמה הרסנית ומסוכנת. אחת מהתכניות שיקוצצו למשל, היא התכנית לטיפול באלימות ופשיעה – וזה קורה אחרי שב-2023 נרצחו 244 אנשים – פי 2 יותר אנשים מאשר בשנת 2022.

אנו קוראים למשרד האוצר ולממשלה לעצור את הקיצוצים בתקציבי החברה הערבית, ולקיים דיון עומק עם הנהגת החברה הערבית כדי לוודא שכל קיצוץ או פגיעה יעשו תוך לקיחה בחשבון של כל ההשלכות שלהן על החברה והכלכלה, ועם כמה שפחות נזקים לאזרחים הערבים.

תוכניות החומש לחברה הערבית נכתבו ואושרו אחרי עבודה קשה ושיתוף פעולה בין גורמים רבים: ההנהגה פוליטית של החברה הערבית, לרבות ראשי רשויות וחברי כנסת, ארגוני חברה אזרחית כמונו, אנשי מקצוע, פעילים, פקידות ממשלתית וגם פילנתרופיה. זה לא קרה רק על בסיס ההכרה הממשלתית באפליה ארוכת השנים באזרחים הערבים, אלא גם בגלל הבנה שאפליה זו פוגעת לא רק בחברה הערבית וכי שילוב האזרחים הערבים באופן שוויוני בכל תחומי החיים, הוא אחד ממנועי הצמיחה העיקריים של הכלכלה בישראל, ובלעדיו המשק כולו ייפגע באופן אנוש.

למעשה, בחסות המלחמה הממשלה מיישמת את התוכניות שלה להרחבת הפערים בין יהודים וערבים, ומקדמת מהלך שיפגע בתוכניות שנועדו לחזק את החברה הערבית, האוכלוסיה הכי מוחלשת במדינה. המהלך הזה עלול להמיט אסון על החברה הערבית, ויהיו לו השלכות הרסניות על כלכלת המדינה כולה.

אמנם לאורך השנים יישום התכניות היה חלקי וגם סבל מלא מעט מאתגרים ובעיות, אבל בשנים האחרונות הוא הצליח להביא לעלייה חסרת תקדים בשיעורי התעסוקה של נשים ערביות ולצמצם את הפער בין שיעור המשפחות היהודיות שחיות מתחת לקו העוני לבין שיעור המשפחות הערביות. הפגיעה התקציבית שעומדת עכשיו על הפרק תחזיר את הגלגל אחורה ורק תביא להתרחבות והעמקת הפערים החברתיים, להחלשת החברה הערבית והכלכלה בכלל. חייבים לעצור את זה.

אנחנו בסיכוי-אופוק פועלים במלוא המרץ כדי למנוע את הפגיעה הזו: אנחנו מקיימים ובינר חירום בשיתוף ועד ראשי רשויות ומרכז אינג’אז על איך לעצור את הפגיעה בתקציב, הוצאנו מכתב המתריע מפני פגיעה אנושה במעמד החברה הערבית, החלשת הכלכלה בישראל כולה, והתרחבות מגיפת הפשיעה. בנוסף, פעלנו בשיתוף ועד ראשי הרשויות הערביות וארגוני חברה אזרחית, השתתפנו בתכניות אירוח וקידמנו את הנושא בכתבות בכלי תקשורת שונים כדי להעלות את הנושא לסדר היום הציבורי ולעצור את הפגיעה החמורה בתקציבים.

על מנת ללמוד עוד, צפו בוובינר החירום שאירגנו נגד הקיצוצים בתקציבי החברה הערבית, שילחו הודעה לחברי וועדת הכספים וקיראו להם לעצור את הפגיעה בתקציבים וקיראו את המאמר של רגד ג׳ראיסי ועופר דגן, מנכ״לים שותפים של סיכוי-אופוק, על הקיצוץ בתקציב.

Silence is Golden