סיכוי-אופוק לשוויון ושותפות (ע"ר)

"חברי הכנסת הערבים לא עושים כלום עבור האזרחים הערבים" – כמה פעמים שמעתם את השקר הזה? 

את הטענות האלה מפיץ הימין כבר 15 שנה, בניסיון לצמצם את הלגיטימיות של הנציגות הפוליטית של החברה הערבית. אבל אנחנו בעמותת סיכוי יודעים את האמת – כארגון שעובד צמוד עם חברי כנסת, נמצא בוועדות הכנסת ומשתתף בישיבות עם פקידי ממשלה בכירים באופן אינטנסיבי וקבוע.

רוצים את האמת? אנחנו פה לספר לכם:

מאבק הח"כים הערבים באלימות ובפשיעה

מספר קורבנות האלימות והפשיעה בחברה הערבית עלה ב-2020 ל-113 בני אדם והחברה הערבית התאבלה וזעמה. נציגי החברה הערבית בכנסת לקחו את המנדט שהוטל עליהם לייצג את האזרחים הערבים ופעלו למיגור האלימות בכל אמצעי שעמד ברשותם כחברים באופוזציה.

⭕ חברי הכנסת הערבים הצליחו להציב את נושא האלימות בראש סדר היום של הכנסת. הם הצליחו ללחוץ ולגרום להקמת ועדה פרלמנטרית ייעודית למיגור האלימות בחברה הערבית. חה"כ מנסור עבאס נבחר ליו"ר הועדה והיא קיימה כ-20 ישיבות וקידמה המלצות מדיניות.

⭕ בעקבות עבודתו של חה"כ איימן עודה, משרד המשפטים הציג מתווה להתמודדות עם עבירות הנשק הבלתי חוקי הכולל הקמת מנגנון לתיאום בין הגורמים השונים בממשלה האמונים על האכיפה וקידום החמרה בענישה על רכישת חלקי נשק.

⭕ חברי הכנסת הערבים היו בחזית המאבק הציבורי למיגור האלימות והפשיעה: הם השתתפו ואירגנו מחאות ציבוריות כמו תהלוכת האמהות למען החיים וכן קיימו הפגישות ומעקב עם ראש הממשלה החליפי ושר המשפטים לבניית תוכנית אמיתית למאבק בפשיעה ובאלימות. בעקבות המחאות הציבוריות האלה הוקם בנובמבר 2019 צוות המנכ"לים הבין משרדי שגיבש את התוכנית הממשלתית למאבק באלימות ובפשיעה בחברה הערבית.

🙅‍♀️ חה"כ עאידה תומא-סלימאן העבירה בקריאה ראשונה את החוק למניעת אלימות במשפחה המחייב גברים אלימים לקבל טיפול לפני שחרורם. ההצעה תקודם לקריאה שנייה ושלישית בכנסת הבאה. בנוסף, היא העבירה את חוק האזיק האלקטרוני להגנה על הנשים המוכות, המחייב ענידת אזיק אלקטרוני ושליחת התראה לאישה המוכה במצב שבו התקרב הגבר המכה לאזור שהותה, ויאפשר בקשת עזרה מהרשויות. בזכות עבודתה, הושגו תוספות מימון למקלטים לנשים מוכות, הוקם מקלט חדש לנשים בבידוד, ולבקשתה בוועדת הכספים הוחלט להעביר 100 מיליון ש"ח למאבק באלימות נגד נשים. 

עבודתם הפרלמנטרית של הח"כים הערבים

נכון, הח"כים הערבים ישבו באופוזיציה, אבל לחברי כנסת באופוזיציה יש סל כלים שהם יכולים להשתמש בו בשביל לקדם שינוי – ובכל כנסת מחדש, הח"כים הערבים הם שיאני הכנסת בשימוש בכלים הפרלמנטרים. 

✅ האמת היא, שבכנסות הקודמות יותר מ-97% מהצעות החוק שהגישו הח"כים הערבים בקדנציות האחרונות בכנסת התמקדה בשיפור חייהם של האזרחים הערבים בישראל והאזרחים ככלל. רק 3% מהצעות החוק שהגישו הח"כים הערבים נוגעות לנושאים לאומיים ולכיבוש, וזו לא רק זכותם אלא חובתם – הן כחלק מהעם הפלסטיני והן כמנהיגים המחוייבים לקידום צדק ושלום. לימדו את הממצאים המלאים של עקיבא נוביק בנושא ושל יוזמות אברהם.

✅ האמת היא, ש-84% מהצעות החוק שיזמו חברי הכנסת הערבים בכנסת ה-23 ובכנסת ה-20 ו-93% מהצעות החוק עליהן היו חתומים חברי הכנסת הערבים כיוזמים נוספים עסקו בנושאים חברתיים, כך לפי הבדיקה האחרונה של יוזמות אברהם.

✅ האמת היא, שעיקר העיסוק של הח"כים הערבים בכנסות הקודמות נגע לבעיות מהם סובלים האזרחים הערבים והם עסקו באופן אינטנסיבי בטיפול באפליה ממנה סובלים האזרחים הערבים בכל תחומי החיים והמדיניות. הם גם פעלו באופן משמעותי בסוגיות חברתיות ועסקו בקידום והרחבת השירותים החברתיים שהמדינה מעניקה לכל האזרחים – כמו חינוך ובריאות. למעשה, על פי מחקר בנושא, הח"כים הערבים הגישו הכי הרבה הצעות חוק בנושאים החברתיים, יותר מכל גוש מפלגות אחר. רוצים לשמוע עוד על המחקר של נעמי היימן ראש? ליחצו כאן.  

✅ האמת היא, שהח"כים הערבים מובילים בשימוש בשאילתות – גם בכנסת ה-23 הם הובילו בשימוש בכלי הזה, יותר מכל מפלגה אחרת. חברי הכנסת אחמד טיבי, אוסאמה סעדי ויוסף ג'בארין לקחו את שלושת המקומות הראשונים בכנסת ה-23 מתוך כל חברי הכנסת בשימוש בשאילתות. שאילתות הן כלי יעיל במיוחד לפיקוח על הממשלה: הן כלי שמכריח משרדי ממשלה לדווח על צעדי המדיניות שלהם, ולוודא שהם משרתים את האינטרס הציבורי הרחב ונעשים באופן שוויוני. בנוסף, בכנסות קודמות חברי הכנסת הערבים הובילו במספר הנאומים במליאה והיו בין הסיעות שיזמו הכי הרבה הצעות לסדר היום בכנסת – זהו כלי פרלמנטרי בעל עוצמה להנעת הממשלה לפעולה ולהעלאת נושאים לסדר היום הציבורי – שני תפקידים מרכזיים של חברי הכנסת. קראו עוד במחקר של המכון הישראלי לדמוקרטיה.

פעילות הח"כים הערבים במשבר הקורונה

בחודשים הראשונים של משבר בריאותי וכלכלי חמור שהשפיע על החברה כולה, טיפול הממשלה בהשלכות הקורונה על החברה הערבית היה כושל במיוחד – ביישובים הערבים לא היו מספיק מתחמי "היבדק וסע" ולא הייתה הסברה אפקטיבית בערבית. דווקא ביישובים הערבים – הצפופים במיוחד, שבהם שיעורי ההדבקה גבוהים ושיעורי החולים במחלות הרקע גבוה במיוחד – היה מחסור אדיר במתחמי הבדיקות. והמשבר הכלכלי הכה בעוצמה מוגברת – גם בימי שגרה, החברה הערבית ענייה ומוחלשת יותר, בגלל אפליה ארוכת שנים , ולכן סגירת עסקים ואובדן מקומות עבודה פגעה באזרחים הערבים במיוחד. מה עשו הח"כים הערבים עבור החברה הערבית?

💉 הח"כים הערבים היו בחזית המאבק להוספת תחנות בדיקה ביישובים הערביים: חה"כ אמטאנס שחאדה עמד בראש הוועדה למאבק בקורונה בחברה הערבית ונלחם למען החברה הערבית. חברי הכנסת הערבים עסקו בהוספת תחנות בדיקה ביישובים הערביים – שלחו מכתבים לגורמים הרלוונטיים, קיימו פגישות וביקרו ביישובים הערביים ובתחנות בדיקת הקורונה שהם לחצו להקים. כך לדוגמה, לאחר פניית חה"כ אימאן ח'טיב יאסין  וחה"כ סעיד אלח'רומי, קופת חולים כללית התחילה במבצע בדיקות קורונה בכפרים הלא מוכרים, שם חיים כ-100,000 אזרחים, שהנגישות שלהם לשירותי בריאות היא הנמוכה בארץ.

🚑 בזכות דרישתו של חה"כ ג'אבר עסאקלה, משרד הבריאות סיפק לחברות אמבולנסים הפרטיות ציוד מגן והקלות נוספות שהקלו על פועלם בתקופה מורכבת זו. 

👩‍⚕️ צוותי הרפואה עבדו ימים כלילות במהלך המשבר, וכולנו הוקרנו להם תודה. אך אלו שנאלצו לצאת בבידוד לא קיבלו הכרה בימי הבידוד כימי עבודה בשכר, אלא נאלצו לקחת ימי מחלה על חשבונם. חה"כ עאידה תומא-סלימאן וחה"כ אחמד טיבי השיגו הסכם לתשלום משכורות מלאות לצוותים הרפואיים עבור ימי בידוד ולחמו עבור הרופאים המתמחים, שקורסים תחת משמרות שיכולות  להגיע עד 26 שעות ברצף. בזכות עבודתה של חה"כ תומא-סלימאן, לצד חבריה, נקבעה תוכנית להפחתת שעות העבודה ושיפור תנאי עבודתם. ולא רק הרופאים: בזכות עבודתם של חברי הכנסת אוסאמה סעדי, אחמד טיבי וסונדוס סאלח, הועבר חוק פיצוי לעובדים בתקופת בידוד.

👩‍💼 העובדים המוחלשים ביותר נפגעו במיוחד. כך לדוגמה, מטפלות המשפחתונים שיצאו ממעגל העבודה ואיבדו את מקור הכנסתן במהלך הקורונה. חה"כ עאידה תומא-סלימאן הצליחה להשיג ביחד עם חבריה פיצוי ל-4,000 מטפלות משפחתונים. חה"כ תומא-סלימאן, חה"כ סונדוס סאלח, חה"כ היבא יזבק וח"כים ערבים נוספים תמכו בשביתת העובדות הסוציואליות ובזכות עבודתם, העובדות הסוציואליות הוגדרו כולן כעובדות חיוניות. היא אף תרמה להשגת חתימה על הסכם עבודה חדש שמבטיח להם תנאים טובים יותר.

👩‍💻 צעירה ועצמאית? כיושבת ראש הוועדה המיוחד לרווחה ולעבודה, חה"כ תומא-סלימאן הצליחה להוריד את גיל המענק לעצמאים מ-28 ל-20.

🤰 נכנסת להריון בשנה האחרונה? מברוכ! רק שאפשר היה לפטר אותך, אילולא עבודתה של חה"כ עאידה תומא-סלימאן, לצד ח"כים נוספים שגרמו לביטול תקנות החירום בתקופת הקורונה שאפשרו פיטורי עובדות בהריון.

💰 בעלת עסק? העסקים ברחבי המדינה נפגעו אנושות במהלך הקורונה. ולמרות זאת, הממשלה רצתה להפסיק לתקצב את סניפי מעוף, הסוכנות לעסקים קטנים ובינוניים של משרד הכלכלה. לאחר פניית חה"כ אימאן ח'טיב יאסין וחה"כ אמטאנס שחאדה  הממשלה החליטה להמשיך לתקצב את סניפי מעוף עד סוף 2021. בנוסף, חה"כ ח'טיב יאסין וח"כים נוספים הביאו להארכת המועד להגשת דוחות המס והמע"מ ולהקלות בתשלום חשבוניות החשמל. 

🚗 יש לך רכב? במענה לדרישת חה"כ ג'אבר עסאקלה, פוליסות ביטוחי הרכב של מי שהפסיק לנהוג בתקופה הקורונה הוקפאו כך שבעלי רכבים לא נאלצו לשלם על כיסוי תאונות הדרכים כל עוד הרכב עומד, מבלי לגרוע מהביטוח מרכיבים אחרים בפוליסה.

פעילות הח"כים הערבים למען חינוך

דווקא בשנה כל כך קשה, בה ישבו מרבית ילדי ישראל בבית בגלל משבר הקורונה, הצליחו הח"כים הערבים להעביר תקנות משנות חיים בתחומי החינוך והרווחה.

🧸 יש לכם ילדים קטנים? בראש  הוועדה לזכויות הילד של הכנסת עמד חה"כ יוסף ג'בארין ובמעמד זה הצליח להביא לאישור היסטורי של תקנות חוק הפיקוח על מעונות היום לפעוטות. את התקנות האלה הכנסת אישרה כבר ב-2018 אך דבר לא זז מאז. התקנות קובעות, לראשונה, סטנדרטים אחידים על כל המעונות לפעוטות, הכוללות הסדרת מספר הילדים המרבי בכל קבוצת גיל, היחס בין מספר הפעוטות למספר המטפלים-מחנכים במעון, שטח הפעילות המינימלי המותר לכל פעוט, ההכשרה הראשונית הנדרשת בכדי להיות מועסק בתפקיד מחנך-מטפל במעון, ההדרכות וההכשרות התקופתיות שעל צוות המעון לעבור, תכנית התפתחותית חינוכית שנתית במעון, חובות עדכון הורי הפעוטות ותנאי בטיחות במעון, ועוד. 

💻 גם הילדים שלך למדו מהבית? ל-30% מהמשפחות במדינה אין מחשב בבית. תכנית "מחשב לכל ילד" הייתה אמורה לפתור את הבעיה, אך היא לא יושמה בזמן והלמידה מהבית נהייתה קשה עוד יותר עבור חלק לא מבוטל מהילדים. הוועדה לזכויות הילד בראשות חה"כ יוסף ג'בארין הפעילה לחץ להקדים את מועדי החלוקה וסייעה לחלוקת המחשבים ע"י משרד החינוך.

👶 אחרי חודשים ארוכים בלי גן, נאלצו הילדים להסתגל מחדש. חה"כ יוסף ג'בארין הביא לשינוי עמדת משרד הבריאות כך שהתאפשרה כניסת הורים לשערי הגן תוך שמירה על הנחיות הבריאות כדי להקל על תקופת ההסתגלות.

🧒 זוכרים שהיחידות להתפתחות הילד עמדו בפני סכנת קריסה כלכלית בקורונה? חה"כ היבא יזבק תמכה במאבקם ובזכות הסכם שנחתם בין הרשויות המקומיות למשרד הבריאות, התאפשרה המשך פעילותם של כ-80 היחידות, המטפלות בלמעלה מ-40 אלף ילדים.

🏫 ומה עם הנוער בסיכון? בעקבות הלחץ שהובילה הוועדה לזכויות הילד בראשות חה"כ יוסף ג'בארין, המסגרות לנוער בסיכון המשיכו וממשיכות לפעול כרגיל לאורך כל תקופת הקורונה. בנוסף,  בזכות פעילות הוועדה, 140 מיליון ש"ח הוקצו לתכנית היל"ה המספקת חינוך לעשרות אלפי תלמידים בסיכון ונשירה, מה שמנע את סגירתה.

🏅 בעקבות עבודתם של חה"כ אחמד טיבי וחה"כ אוסמה סעדי, הועברו 5 מיליון ש"ח לקבוצות ספורט בליגות התחתית. בנוסף, בזכות עבודתו של חה"כ טיבי בוועדת הכספים, הועברו 8 מיליון ש"ח למרכזים קהילתיים עבור פעילות לתלמידים ונוער מהחברה הערבית לבניית כישורי מנהיגות, הכנה לכניסה לאוניברסיטאות, השכלה אקדמית, ועוד.

🎒 ידעתם שתלמידים דוברי ערבית לא יכלו לכתוב עבודות גמר בערבית?? זאת מכיוון שבמשרד החינוך לא היה מי שיקרא ויעריך את עבודת הגמר. לדרישתו של ח"כ ג'בארין, משרד החינוך החליט כי לקראת שנת הלימודים הבאה ייערך המשרד לכך שתלמידים דוברי ערבית יהיו רשאים להגיש הצעה לעבודת גמר כשהיא כתובה בשפה הערבית וללא צורך בהגשת תרגום נלווה לעברית. מהלך זה ילווה בהכשרתם של בודקי הצעות עבודות גמר הן ביחידה לפיקוח על עבודות גמר והן בכלל תחומי הדעת, ויאפשר לתלמידי בתי הספר דוברי הערבית לקבל מענה בשפתם בשלה הגשת ההצעה. 

מאבק הח"כים הערבים בהריסות הבתים

הריסות בתים והסנקציות על בנייה ללא הסדר היא בעיה כואבת וחלק מאפליה מתמשכת נגד החברה הערבית. הח"כים הערבים הם הח"כים היחידים שנאבקים באופן קבוע נגד הריסות הבתים ובעד שוויון בקרקעות ודיור. כארגון שעובד על התחום הזה כל השנה, צמוד לחברי כנסת, אנחנו בעמותת סיכוי יודעים שמדובר במאבק ממושך וקשה, בו הח"כים הערבים משתמשים בכל כלי פרלמנטרי ואחר העומד לרשותם כדי להילחם למען האזרחים הערבים בנושא, ועושים פעילות חשובה. בלעדי הח"כים הערבים – איזה עוד מחוקק ופלמנטר היה דואג לאזרחים הערבים החיים תחת איום של הריסות בתים או קנסות עצומים?

❗ במסגרת המאבק בחוק קמיניץ, הח"כים הערבים הצליחו להביא להקפאת סעיפים בחוק. בעקבות מאבק עיקש של הח"כים הערבים וארגונים נוספים, כולל עמותת סיכוי, והצעת חוק שהעלתה חה"כ ר'דיר מריח, משרד המשפטים החליט כי מבני מגורים שנבנו לפני ינואר 2018 ועונים על מספר תנאים – לא ייהרסו בשנתיים הקרובות ולא יהיו חשופים לסנקציות נוספות. מדובר אמנם רק בהשהייה זמנית אך עבור עשרות אלפי אזרחים ערבים, מדובר בצעד משמעותי. 

❗ המאבק של הח"כים הערבים הצליח להסיר חסמי תכנון ובנייה ביישובים הערביים: בזכות עבודת הח"כים הערבים וארגונים נוספים, כולל עמותת סיכוי, הממשלה אימצה מסמך המלצות להסרת חסמים בתחום הדיור והקרקעות ביישובים הערביים. המסמך מכיר בדרישות של החברה הערבית בנוגע לפתרון חסמי תכנון, ואף מציע מתווה לפתרונן. 

❗ הח"כים הערבים הם תמיד בראש המאבק – מנהלים מפגשים עם פקידי ממשלה בכירים, מגיעים להפגנות ועומדים שכם אל שכם עם האזרחים הנפגעים, מובילים שיח על הנושא בתקשורת ולא נותנים לנושא לרדת מסדר היום במליאת הכנסת ובוועדות הכנסת. כתוצאה מכל אלה – הפעילות של הח"כים הערבים מצליחה לצמצם את היקף הריסות הבתים ביישובים הערבים.

פעילות הח"כים הערבים לפיתוח כלכלי של היישובים הערביים

הלחץ והעבודה המקצועית של הח"כים הערבים תרמו לתקדים היסטורי: הקצאת יותר מ-10 מיליארד ש"ח לפיתוח כלכלי של החברה הערבית! בכנסת ה-23, הח"כים הערבים הצליחו להביא להארכת התוכנית הממשלתית 922 לשנה נוספת – מה שיאפשר הקצאה וניצול של 3.5 מליארד ש"ח שלא יושמו עד כה והקצאה של כמיליארד ש"ח נוספים כתוצאה מהארכת התוכנית בשנה. התכנית, שעברה בסוף 2015, היא ההשקעה הכלכלית הגדולה בהיסטוריה במטרה לתקן את האפליה בין האזרחים הערבים והיהודים. בפעם הראשונה, המדינה הודתה שמנגנוני חלוקת התקציב שלה אינם שוויוניים ומייצרים אפליה – ופעלה על מנת להתחיל לתקן אותם. אמנם קיימות בעיות רבות ביישום התוכנית שיש לפתור, ויש להרחיב את התוכנית לטיפול בנושאים נוספים וישנה דרך ארוכה עד לתיקון ההזנחה והאפליה רבת השנים – אבל את הכסף שעבר כבר אפשר לראות בשטח: הוא מממן חוגים ומתנ"סים, קווי אוטובוס חדשים, תשתיות עירוניות ועוד.

💰 העבודה המקצועית והלחץ האדיר שהפעילו הח"כים הערבים הזרימו מאות מיליוני שקלים שלא היו עוברים אחרת, ישירות לרשויות הערביות. 

💸 בעקבות מאבקה של חה"כ היבא יזבק משרד הרווחה העביר מיליון ש"ח להארכת תוכנית החומש בכפר בועיינה נוגידאת ובכך מנע את סגירת מחלקת הרווחה בכפר. בנוסף, חה"כ יזבק תרמה להשגת 600 אלף ש"ח ממשרד הרווחה לשיפוץ מחלקת הרווחה בכפר ריינה.

🚌 בתחבורה הציבורית נוספו במסגרת תכנית 922 כמאה קווי אוטובוס ליישובים ערביים. ולא רק קווי אוטובוס חדשים: פותחו כבישים ותשתיות, נוספו תחנות חדשות, הוארכו מסלולי קווים קיימים והועלתה תדירות האוטובוסים בעשרות קווים. בעקבות פגישת עבודה של חה"כ אחמד טיבי עם משרד התחבורה, אושרה הקצאת 15 מיליון ש"ח לפיתוח כביש המוביל ליישוב דבוריה.

☑️ ח"כ איימן עודה וחבריו, דחפו לאישור תוכנית כלכלית להקמת איזורי תעשייה ותעסוקה לאזרחים הערבים והצליחו להעביר תוספת של 40 מיליון ש"ח לתוכנית עידוד העסקת האזרחים הערבים בחברות גדולות בתפקידים בכירים. התכנית כללה גם הקצאת תקציבים לפיתוח אזורי תעסוקה ביישובים ערביים, החלטה על בניית מרכזי תעסוקה, מרכזי מסחר, חממות הייטק ותוכנית לפיתוח טכנלוגי. בנוסף, חה"כ אוסאמה סעדי הצליח להביא להקצאת 6 מיליון שקל לאזור התעשייה בעראבה.

💵בוטלו הקריטריונים המפלים והגזעניים בחוק הטבות המס וכתוצאה מכך קיבלו 11 יישובים ערבים את ההטבות: אבו סנאן, סכנין, אלבענה, עראבה, ג'דידה מכר, אלראמה, ג'ולס , דיר אלאסד, אלמזרעה וירכא. זאת אודות לעבודה אינטנסיבית של ח"כ עאידה תומא סלימאן בוועדת הכספים של הכנסת.

🗹 פניית חה"כ אימאן ח'טיב יאסין הובילה צוות של משרד התקשורת לאשר את הצורך בתעדוף היישובים הערבים בהצבת רשת תקשורת מהירה.

זוהי רשימה חלקית בלבד של הפעילות של חברי הכנסת הערבים בכנסת האחרונה. יש עוד פעילות רבה. לדוגמה, חברי הכנסת מהרשימה המשותפת השיגו חמישה מיליון ש"ח לקורסי הכשרה מקצועית לעובדי בניין וחה"כ אוסאמה סעדי עמד בראש ועדת המשנה לעובדי בניין שהשיגה רפורמות בעניין פיגומים היכולות להציל חיים. וחה"כ סאמי אבו שחאדה הקים את הלובי לזכויות האנשים בעלי צרכים מיוחדים ואת היום המיוחד לזכויות האנשים עם מוגבלויות בכנסת, בשמיני בדצמבר. ועוד ועוד. 

תיקון האפליה אינו מלא וישנה עוד עבודה רבה בדרך לשוויון – אבל השינוי הדרמטי והמרגש הזה לא יכול היה לקרות בלי הח"כים הערבים. כדי שיהיה מי שימשיך להלחם עבור החברה הערבית ובעד סגירת פערים, תיקון אפליה ופיתוח כלכלי, אנחנו זקוקים לעוד נציגים מהחברה הערבית, שידאגו לאינטרסים של האזרחים הערבים ויאבקו למענם.

רוצים חברי כנסת שדואגים לחברה הערבית ופועלים כדי לקדם אותה? 

תמכו בח"כים הערבים, חזקו את כוחם והתנגדו לשקרים של הימין. 

*פספסנו משהו חשוב? שילחו לנו הודעה! במידה ונאמת את הפרטים, נוסיף לרשימה.


Silence is Golden