סיכוי-אופוק לשוויון ושותפות (ע"ר)

דרכים שלובות: תיירות משותפת

בונים תשתית תיירות בישובים הערבים, ומקדמים שיתופי פעולה עם ישובים יהודים שכנים, במטרה להביא את המבקרים היהודים להכיר דרך הרגליים והלב את הישובים הערבים, ואת המסורת, התרבות, וההיסטוריה של האזרחים הערבים.

שוק הרמדאן בטייבה

בישראל מתקיימות החברה היהודית והערבית רוב הזמן  זו לצד זו אך ללא מפגש אמיתי ושוויוני. אי השוויון בין היהודים והערבים מתבטא לא רק בסוגיה של חלוקת המשאבים החומריים, אלא בחוסר סימטריה ביחסי רוב ומיעוט: המיעוט מכיר את השפה, התרבות, המורשת והמסורת של הרוב, אך הרוב היהודי כמעט ולא מכיר את המיעוט הערבי.

כדי להתמודד עם האתגר אנחנו פועלים בעשור האחרון לפתח תשתית תיירות בישובים הערבים ברחבי ישראל, ותיירות אזורית משותפת המחברת ישובים יהודים וערבים שכנים. תיירות יכולה להיות מנוע מחולל שינוי ביחסים בין האזרחים הערבים והיהודים בישראל, שמאפשר מפגש בלתי אמצעי, מעמיק ומשמעותי, להפחית את הפחד והניכור ההדדיים, ולבנות מרחב חדש של הכרה ושוויון. התיירות שאנחנו מאמינים בה היא כזו שבנויה על אנשים מרתקים, על שיתופי פעולה, תיירות שמקרבת בין הלבבות ופורצת גדרות, תיירות שחושפת היסטוריה ותרבויות לא מוכרות, מסורות ומטבחים מקומיים.  תיירות שבאה מהלב ונכנסת אל הלב.

אנחנו בעמותת סיכוי חברנו לפני מספר שנים ליזמי תיירות יהודים וערבים בארבעה אזורים ברחבי הארץ, לצורך פיתוח משותף של תיירות בישובים הערבים ושיתופי פעולה עם ישובים יהודים.  ביחד עם עמותת מרבד ירוק בוואדי עארה, קבוצת דרך הים באזור המשולש הדרומי, תיירנים בנצרת, שפרעם, סח'נין ודיר חנא, פעלנו לפתח את התשתיות התיירותיות בישובים הערבים ובאזורים משותפים, להרכיב מסלולי טיול וחוויות תיירותיות עבור קבוצות ויחידים המעוניינים לבקר ולהכיר את החברה הערבית.

בזכות עבודה זו, ישנם כיום כבר שמונה ישובים ערבים ברחבי הארץ בהם מתקיימים סיורים לקהל הרחב ולקבוצות מהארץ ומחו"ל.  את הסיורים מובילים מדריכים מקומיים, והקבוצות נפגשות עם אנשי דת, מנהיגים חברתיים ויזמים, ובדרך זוכות ללמוד ולבקר בנכסים התרבותיים הקיימים בישובים אלו. פעילות התיירות מנוהלת במסגרת משותפת: "דרכים שלובות" באמצעותה אנו משווקים סיורים לקבוצות ויחידים, מפיקים אירועים ייחודיים כגון סיורי לילות רמדאן, סיורי חג המולד, סיורים של תרבות, היסטוריה, קולינריה ועוד.

לפרטים נוספים על הפעילות, האירועים והזמנת סיורים: "דרכים שלובות"

Silence is Golden